neljapäev, 29. detsember 2016

Kartulivorstid





Viimane jõuluteemaline postitus ja ilmselt ka selle aasta viimane.
Minu jõululaua MUST BE - katulivorstid.  Senised 30 jõulu ei ole möödunud ükski ilma nendeta ja ülejäänud järgmised ka kindlasti mitte, sest nüüd ma tean, et oskan ka ise neid suurepäraselt valmistada. Isegi Madis ütleb, et ei tea kuidas on siiani suutnud ilma nendeta elada! Jõulud lihtsalt ei ole õiged ilma kartulivorstideta.


Traditsiooniline kartulivorst on pärit Raplamaalt. Paljude inimestega on see roog jutuks tulnud ja nii mõnigi kuuleb sellest esimest korda. Täna just guugeldasin, millised retseptid internetis üleval on ja nagu näha on need ka väga varieeruvad. Põhikoostisosad on ju samad, aga väikesed nüansid muudavad päris palju maitset. Näiteks mõned panevad sisse ka küüslauku, mõned ainult pekki, mõned tambivad kartulid praktilisel pudruks....
Oma üllatuseks leidsin kohalikust poest ka masstoodanugu kartulivorste UVIC-u tehtud, aga no need ei olnud kohe kindlasti need õiged.
Mäletan lapsepõlvest vorstide sidumist ja abistamist köögitoimkonnas nende valmisamise juures, aga alles nüüd mõni aasta tagasi kui emaga neid vorste koos tegime, siis panin lõpuks teadlikult kõik kirja- mida ja kuidas. Ja nüüd panen ka siia kirja. Kui peaks tulema kodus veeuputus või märkmik maha põleb või mis iganes juhtub, siis on mul vähemalt endal see õige retsept ka kusagilt võtta.

Sellel aastal juhtus siis nii, et pidingi elus esimest korda täitsa ise kartulivorste tegema. Ma väga kartsin, et ikka päris selliseid nagu MINU EMA teeb, ei tule. AGA need tulid perfektsed!!!!!


Vaja läheb:
ca 10 m sea soolikaid
2,2 kg kartuleid
4 väiksemat sibulat
12g majoraani ehk vorstirohi
1 tl musta pipart 
1,4 kg läbikasvanud sealiha
köömned
loorber
vürts
sool
lehter
toppimiseks pulka
tugevam niit



Mina tegin nii:
Koorisin kartulid ja toored kartulid hakkisin kuubikuteks (nagu kartulisalati jaoks ca 0,5 x 0,5 cm suurusteks). Pesin korduvalt külma vee sees läbi, et tärklis välja läheks. Liha hakkisin ka samasugusteks kuubikuteks (liiga palju pekki ei pannud. Samas veidi peab olema, siis jäävad vorstid mahlasemad). Sibulad koorisin ja lasin lõikuriga peeneks ( ja isegi see pani silmad vett jooksma).
Segasin lõpuks need kõik omavahel kokku, lisasin juurde veidi soola, peenestatud musta pipart ja majoraani.
Lehtrit meil ei olnud ja poest ei leidnud ka suurema suuga, niisiis lõikasime kahe liitrisel limonaadi pudelil ülemise osa maha ja ajas asja ilust ära. Toppimiseks kasutasime puulusika vart, see oli paraja suuruse ja kujuga. Vorstikesed tegime ca 10 cm suurused ja sidusime tugeva iirisniidiga vahepealt kokku. Toppimise juures on tähtis see, et toored vorstid peaks jätma poolpehmed, sest hiljem need paisuvad ja võivad lõhki minna.
Kui vorstide voolimine sai läbi ja vorstirõngad valmis, siis panime need kõik suurde potti keema. Keeduvette lisasime tunde järgi ülejäänud maitseained - loorberi umbes 1 pakk = 4g, vürtsi umbes 10 g, köömneid u 15 g ja veel soola. Üks sugulane õpetas hiljuti, kuidas soolasust mõõta. Esiteks keeduvesi peab olema veidi maitsekam (nagu marinaadegi tehes) ja teiseks kui käsi keeduvette kasta  ning seda vett keelega käe pealt maitsta ja see paras on, siis peaks vorstid ka paraja soolasusega olema. Keemise käigus tekib soolikate sisse gaas ja vorstid paisuvad õhku täis, siis tuleb need peenikese nõelaga lihtsalt läbi torgata, et nad puruks ei keeks. Vorstide keetmine võttis aega umbes 30 minutit ja seda tuleb teha ilma kaaneta potis.
Edasi säilivad külmutuskapis kenasti kuni aastavahetuseni.
Enne söömist siis veel ahjust lasta säriseda kuni vorstikesed on kuldpruunid!

 Kokku saime 55 vorsti, millest kolm kees lõhki. 




esmaspäev, 26. detsember 2016

Emme tassid



Sellel aastal ei saanud ma jõule oma kalli emaga veeta. Aga ikka saatsin talle päkapikuga pühade puhul ühe väikese ise tehtud jõulukingi. Ja mitte ainult talle, peikale ikka ka. Kingitus on natuke isegi kaks ühes- nii jõuludeks, kui ka soolaleiva puhul, sest just hiljuti jäi seljataha kolimine.









Tegin tassid ühe eelmise vormi järgi, sest viimati kui nad meil külas olid, siis sarnasest limpsis emme teed ja kiitis just seda kuju. Seekord tulid küll üsna lopergused (sest savi oli liiga värske ja võtsin need liiga vara vormist välja) aga emme ise on rahul ja ütleb, et just sellised meeldivadki!

























laupäev, 24. detsember 2016

Eggnog






Traditsiooniline Ameerika jõulujook, koledama nimega munaliköör, maitseb täpselt nii nagu ma ette kujutasin, peaaegu nagu magustoidu eest.



Vaja läheb:

700 ml 3,5% piima
250 ml 20% toidukoort
3 kaneeli kauna
1 vaniljekaun
1tl muskaatpähklit
5 muna
130 g suhkrut
175 ml rummi (valikuline)



Mina tegin nii:

Valasin potti piima ja koore. Vanilje kauna lõikasin pooleks, eraldasin seemned ja panin koos seemnetega potti, juurde riivisin muskaatpähklit ja lisasin kaneelikaunad. Lasin tasasel tulel soojeneda, aga mitte päris keema.
Eraldasin munavalgest kollased. Munakollased vahustasin suhkruga koogelmoogeliks. Tasakesi liitsin muna ja piimasegud omavahel kokku ja madalal tulel segasin pidevalt. Kordan, keema ei tohi lasta, muidu läheb tükki nagu minu tänane partii.
Kui potitäis oli praktiliselt jahtunud segasin juurde veel sorts rummi.
Joogi panin külma, hea oleks kui saab üleöö seista. Säilib külmikus kuni 3 päeva.

Enne serveerimist vahustada munavalge ja segada vaikselt eggnogi juurde. Esimesel korral ma tegin seda, kuid mulle maitseb ilma isegi rohkem.







reede, 23. detsember 2016

Andry kink


Praegune ost- ja tarbimishullus kasvab meeletu kiirusega! Jõulude tegelik tähendus on inimestel juba  ammu meelest läinud. Jah, kingitusi on ju tore teha ja muidugi tore ka saada, aga täiskasvanuna naudin kõige enam hoopis perega koos olemist ning hea-parema söögi ja joogi mekkimist. Viimastel aastatel on meil Madise perega jõuludel ltraditsiooniks saanud loosipakkide tegemine. Perering üha laieneb ja kõigile ei jaksa kingitusi ju teha. Kingituste tegemisel on aga kohustuseks, et see oleks oma kätega meisterdatud.

Sellel aastal loosiõnn valis mulle äiapapa Andry.

Mis talle meeldib? Temaga on üsna lihtne, ta oskab igast pisiasjast rõõmu tunda. Kuna Andry on suur õllesõber (mitte nagu alkohoolik, vaid nagu gurmaan 😏), siis otsustasin talle mesterdada pudeliavaja. Seda on tore maal kuhugi, näiteks sauna juurde, seina peale riputada. 










Puuplaat on pärit kuuri alt. Eelnevalt on seda tõrvaga veidi töödeldud ja suuremad pinnud lihvisime maha. Ehtuspoest ostsin väikese konksu ja selle külge riputasin ämbri. Ämber on mõeldud korkide jaoks. Plaadi peale tegin kirja " PARIM ÕLU ON AVATUD ÕLU". Alguses lasin arvutist välja šablooni ja tegin sprayvärviga kirja, aga kahjuks jäi see ebaühtlane ja kontuurid pigem hägused. Õnneks sain laenata põletit ja nii tegin tähed üle, nüüd on need vihma ja tuulekindlad.
Tagumisele küljele kinnitasin kaks riputusaasa.
Hiinast tellisin spetsiaalse vintagestiilis avaja.





Kahjuks ei oska ega pole ka aega ise õlut valmis pruulida, mistõttu tegin veidi sohki. Ostsin Andryle ühest lahedast veini-ja õllepoest nimega sip kaks eesti väikepruulikoja kifti pakendiga õlut.

esmaspäev, 19. detsember 2016

Lauakaunistus



Üks jõululik lauakaunistus veel mis on väga lihtsate vahenditega teostatav.


Mina tegin nii:
  • Klaasist pudeli sisse valasin valget riisi, noh et midagi meenutaks olemata lund ja külge sõlmisin  väikese šlehvi,
  • Metsast korjasin raagus puu küljest oksi, aga et ikebana natuke glamuursem oleks, värvisin need kuldse sprayga üle ja värvitud said ka mu käed ja prillid 😀
  • Poest ostsin mõned leevikesed ja Sõbralt Sõbrale poest vanad küünlajala kaunistused, kust võtsin punased mammud ja liimisin kõik kuuma liimiga okste külge.


















reede, 16. detsember 2016

Jõulumandlid



Olen selle postitusega juba veidi hiljaks jäänud ... aga parem Hilja kui Leida 😊 Nimelt iga aasta esimesel advendil toimub meie kodulinnas jõululaat. Nagu kõigil eelmistel aastatel võttis ka seekord üritusest osa meie Lions klubi. Et heategevuseks raha koguda (sel hoojal läheb kõik kogutud raha rannavõrkpalli platsi rajamiseks) tegime kodus ettevalmistusi. Meie meisterdasime krõbedaid magusaid mandleid, sarnaseid nagu Tallinna vanalinnas tüdrukud kärude peal müüvad. Just neid, mille söömist ei saa enne lõpetada, kui kauss tühi on.







Vaja läheb:
200g mandleid
1 tl jahvatatud kaneeli
0,5 tl ingveri pulbrit
0,5 tl riivitud muskaatpähklit
0,5 tl purustatud nelki
0,5 tl kardemoni
150g suhkurt
0,5 tl soola
1 munavalge



Mandlid laotada ahjuplaadile. Munavalge vahtu lüüa ja segada mandlite hulka. Kuivained segada omavahel kokku ja valada mandlite peale ja veelkord segada.
Kogu kupatus panna ahju 150 C juures 30 minutiks, aegajalt segades.




Pakkisime ruttu tsellofaanist tuutude sisse, et mitte ise neid nahka pista.



kolmapäev, 14. detsember 2016

Inglite aeg


Mõni aeg tagasi, kui üle öö sadas maha kohev lumevaip, tekkis mulle hinge väike jõulutunne. Nii kui lumi läks, kadus ka see kübeke. Kahju. Mida vanemaks olen saanud, seda vähemaks on õiget jõulutunnet jäänud. Ma ikka veel ootan ... see on ju selline soe tunne...Ehk ilmataat rõõmustab meid pea?
Detsember on rahu ja inglite aeg.
Meisterdasin ka mina ühe väikese ingli meie kodu valvama. Saviringis olid inglid meil väga populaarsed. Niiöelda prototüüp on valminud ikka meie juhendaja käe läbi, aga igaühel tulevad täiesti erinevad ja omanäolised kujukesed.


Ja mina ei tahtnud lihtsalt kujukest teha, vaid torkasin kõrrega augud sisse, tegin taldriku alla ja nii saangi õdusat olemist tekitada küünlaga, mis läheb inglile seeliku alla 😊



















reede, 9. detsember 2016

Küünlajalg

Olen viimastel päevadel püüdnud natuke pühademeeleolu tuppa luua. Varasematest aastatest on mul alles armas uksepärg, mis koosneb käbidest ja kasetohust. Selle riputasin juba esimesel advendil uksele. Aga üldiselt on kaunistusi suhteliselt vähe. 
Ammu olen mõelnud, et tahaks endale advendiküünlajalga, millele peale käib neli pikka küünalt ja mida iga advendipühapäeval siis järjest põletatakse.

Lõpuks leidsin Sõbralt Sõbrale kahe euro eest ühe puidust küünlajala.





Mulle tegelikult üldse ei meeldi selline üheksakümnendate stiil. Minuarust on see maailma ajaloo kõige inetum kümnend - nii muusika, moe kui ka muudes valdkondades.
Seega ostsin selle küünlajala kohe mõttega, et hakkan seda kodus timmima.

Sain äiapapa käest valget seinavärvi ( lateks - nakkub hästi, kuivab kiiresti, värvitav ese ei vaja eeltöötlemist ja lõpptulemus jääb matt. Väga sarnane kriidivärvile). Veel ostsin kohalikust poest kaunistamiseks kleebitavat pitsi ja poolpärleid....Ja muidugi pikki küünlaid ka.
Ahjaa, et tulemus jääks selline vanamoodne aga mul kodus ei olnud parajasti liivapaberit, siis nurki lihvisin vana papist küüneviiliga :)

















PS! Enda vabanduseks võin öelda, et kuna meil on hetkel polaaröö kestmas, siis loomuliku päevavalguse käes pilte teha on täiesti lootusetu!!!! 




Selle laulu avastasin eile jälle enda jaoks. Mul tuleb kohe meelde 2009 aasta talv, kui läbi paksu lume hommikul tööle tõttasin. Niiet minu jaoks on see talve lugu. 



esmaspäev, 5. detsember 2016

Mannu vaagen

Siin ta siis on "minimalistlik" vaagen. 
Pakkusin Mannule, et teen ka talle midagi savist.  Lihtsaid, sirgete äärtega, ühtlase kujuga, ilma lilledeta, ilma liblikate ja lindudeta ühevärvilisi taldrikuid saab soetada hõlbsasti poest.
Mina otsustasin, et pean ikka looma oma käekirja järgi eseme.

Glasuuriga ujutasin roosid ohtralt üle, aga ikka jäi naturaalset värvi palju domineerima.










neljapäev, 1. detsember 2016

Pitspluus


Ostsin kaltsukast ühe pluusi plaaniga sellest hoopis midagi muud teha. Selga pannes oli ta aga selline mõnus kerge ja loose, et ei raatasinuki kääre sisse lüüa. Võtsin hoopis ühelt kardinalt (mis nagunii seisis kotis kasutamist oodates) pitsilise ääre alt ära ja õmblesin pluusi külge. Kuna pluus on XL suuruses, siis tegin selja peale väikese krooke, et seljas liiga lohva ei oleks. 




















reede, 25. november 2016

Kodune müsli


Tööpäeva hommikuti on iga minut arvel ja seega ei viitsi söögi tegemise peale aega raisata, sest just nendel hommikutel kui vara ärkama peab, on uni eriti magus. 
Üritame ikka vaheldust luua nende lihtsasti valmivate einete puhul...mõnikord võileib, tihti smuuti ja vahel ka näiteks müsli.
Poe müslide puhul on üks kahest, kas näevad välja nagu kuiv linnutoit või on ülimagus ja igasugu lisaaineid täis. Seetõttu polegi ma juba ammu müslit ostnud. Jällegi on internet täis kõikvõimalikke õpetusi ja ega ma siin õpetama ei hakkagi, lihtsalt kirjeldan kuidas mina teen. 



























Ühe korraliku portsu sain nii:
0,5 kg täistera kaerahelbeid
2 kuhjaga spl kookosrasva
3 spl mett
 kaneeli

Sulatasin vesivannil mee ja kookosrasva. Laotasin ahjuplaadile kaerahelbed ja valasin sulatatud mee ja rasvaga üle, puistasin peale tunde järgi kaneeli ja segasin kõik omavahel läbi.
Lükkasin plaadi ahju, kuumusega 180C ja aeg ajalt segasin veel. Ahjus hoidsin niikaua kuni kaerahelbed muutusid kuldpruuniks, umbes 15-20 minutit.
Kui kraam ahjust väljas, võib lisada juurde mida hing ihaldab - seemneid, pähkleid, kuivatatud marju või-puuvilju.
Mina panin:
seesamiseemneid
linaseemneid
kuivatatud kirsse
puuviljasegu
kuivatatud arooniaid
mandlilaaste

 Mulle meeldib seda süüa maitsestamata jogurtiga ja peale panna natuke oma tehtud vaarikamoosi :)











esmaspäev, 21. november 2016

võitoos

Eve unistab päris oma kodust väljamaal. Kuigi kodu veel olemas ei ole, siis juba ta tellis sinna oma kööki võitoosi. Ettekirjutusi mulle ei tehtud ja anti täiesti vabad käed. Mulle meeldib niimoodi savi voolida, et ma mõtlen just selle inimese peale, kes selle asja omanikuks saab. 
Nagu ma varemgi maininud olen, siis glasuur üllatab iga kord. Kujutasin seda asja natuke värvilisemana ette. Lilled ja linnuke pidid liivakarva kollasemad jääma, seekord siis lepime naturaalse tooniga. Pean veel õppima ja harjutama. Voolimistulemusega jäin ma ise väga rahule, aga värvis pettusin. Nii et kui Evele ei meeldi, siis keegi teine saab ikka endale....kasvõi ma ise, sest minu esimene võitoos on küll suhteliselt inetu :)














teisipäev, 15. november 2016

Unevandid


Saime hiljuti ühe uue sõbra  võrra rikkamaks. Koguaeg mõtlesin, et ah jõuab küll meisterdada või midagi muud uuele ilmakodanikule esimeseks kingiks välja mõelda....ja juba ta sündiski.


Sattusin mõnda aega tagasi Pinterestis sellise pildi peale. 



 



Mõtlesin kohe, et tahaks proovida neid elevandikesi heegeldada ja kuna sõprade seas on suur beebibuum, siis kaua ei pidanudki ootama. Nüüd kui beebi oli sündinud, ei olnud mul aega enam uimerdada, haarasin heegelnõela ja hakkasin otsast pusima.

See konkreetne näidis on pärit Etzist. Juhend oli muidugi tasuline ja kuskilt ei leidnud just sellise kujuga elevanti mis mind kõnetaks. Nii leiutasingi ise... ja ega ma seda ise ka kirja ei osanud kuidagi panna.


Alustasin sabaotsast ja lõpetasin londiga. Elevant ise on nii pisike, et mahub peopessa ära. Alguses 3-4 ringi kasvatasin silmuseid, siis tegin mõned ringid ühepalju silmi, siis jälle võtsin kaela jaoks kokku. Pea tarvis kasvatasin jälle ja londi jaoks võtsin kokku. Jalad õmblesin kõik eraldi külge. Kõrvade jaoks tegin  esimesed silmused peakülge ja kasvatasin väljapoole. Silmad õmblesin paari pistega musta värvi lõngaga.
Ahjaa ja Madis aitas mind ka, painutas alumiinumtraadist mulle ühe ilusa rõnga. 

ja nii nad nüüd tiirlevad väikese Joni pea kohal ja lahutavad tema meelt :)














reede, 11. november 2016

Värvilised põlvikud

Mäletan kui väike olin, siis mu emal olid hästi toredad värvilised kootud põlvikud. Olen emasse, mu varbad külmetavad peaaegu alati. Toas ei pea üldse külm olema, nagu praegugi, istun diivanil lühikesed riided seljas, aga jala on külmad. Villaste sokkidega varustab meid igal jõulul vanaema, aga mul tuli mõte, et teeks hoopis ühed värvilised põlvikud. 
Kasutasin ära erinevaid lõngajääke, niiet ainuke ressurss mis nende tegemisele kulus oli aeg.






Leidsin internetist päris laheda online-programmi, kus saab kirja panna nii kudumis- kui ka heegeldamismustreid. Pean veel veidi kätt harjutama, sest heegeldamise kirja panemine tundus hirmus nikerdamine. Aga nende põlvikute mustritega sain küll kiirelt hakkama.
Kätt saab mustrite kirja panemisega harjutada siin.


Mustrid ülevalt ala