neljapäev, 23. jaanuar 2020

Heegeldatud valguspallid






Nägin, kuidas Merike jagas oma FB lehel heegeldatud valguspallide õpetust.
Mul parasjagu polnud ühtegi projekti käsil ja mu silmad lõid särama! Ma armusin esimesest pilgust. Ma TAHTSIN endale neid. Ja siis Kerttule ja siis Triinule sünnipäevakingituseks teha ja siis ja siis ei tea kellele veel...


Hakkas pihta üks suur tootearendus. Uskumatu ikka milline tahtmine mul oli 😁

Esiteks oli vaja välja mõelda muster, sest otse loomulikult ma ei tahtnud teha tavalist, lihtsat mustrit. Ja veel täpselt samasugust maha kopeerida.
Ja mitte ainult ühe palli muster! Kes see viitsib 60 ühesugust palli heegeldada?! Pinterestis oli küll olemas igasuguseid, aga need kas liiga suured minu jaoks või ei jäänud miskipärast nii nagu mulle meeldib.

Teiseks suurem peavalu minu jaoks oli see kuidas neid saada kõvaks ja ilusaks palliks. See oli ka ikka korralik jalgratta leiutamine.

Plaan A - pintseldasin pallid üle PVA liimiga. Jäi suhteliselt löts ja sealt kus liim maha valgus jäi kilejas kiht. Selle ära lõikamine või nokkimine on väga tüütu.


Plaan B - Dekupaazilakiga pintseldamine. Suht sama seis. Pehmeke ja kilejad kihid mustri vahel. Ja pind jäi veidi läikiv.
Plaan C - Suhkruga tärgeldamine. Lootsin, et see äkki öko-šmökom. Alguses tuli vist liiga lahja lahus, siis ei jäänud üldse kõva, pärast jälle kivistus segu ära enne kui jõudsin sellega midagi peale hakata. Ilge mängimine ja siis veel see, et see segu on ju kuum ja mul on heegelduse sees õhupall.
Plaan D - tärgeldus-spray. Inimesed muudkui jagavad netis oma kogemusi sellega. Aga Kanga Dzunglis müüjatädi vaatas mind suurte silmadega. Suurest supermarketist ma seda ei leidnud ja kuna ma tahtsin seda KOHE, siis ei viitsinud internetist ka tellima hakata.
Plaan E - Leidsin poest Kunst & Hobi spetsiaalse vahendi kanga tugevadamiseks. Maksis see veidi üle 4 euro. Näeb välja nagu PVA liim. Esimene katsetus tuli sellega ilus ja hea. Kandsin pallile seda pintsliga. Aga järgmised pallid olid ikka kuidagi nirud. Ei jäänud piisavalt kõvad ja jälle valgus liimi mustrist välja nagu PVAgagi.



JA LÕPUKS!
Plaan F - segasin seda kangatugevdajavahendit veega (see on vesilahustuv) umbes 1:1. Siis kastsin heegelduse üleni liimisegu sisse, pigistasin üleliigse vedeliku välja, panin õhupalli märja heegelduse sisse ja siis alles puhusin õhupalli täis.
Tulemus jääb ideaalne! Ei mingit laiali valgunud liimi ja tugevus on ka paras.
Ja mis veel naerma ajab, sama asja saab väga edukalt ikkagi ka PVA liimiga teha!!! 😆











Et oma elu lihtsamaks teha, ostsin mingist Party-poest õhupallipumba. Päriselt ka, kui sa ikka pead märja heegelduse sisse 20 palli järjest puhuma, siis lõpuks on sul silmad peast väljas ja hemorroidid. See maksis vähem kui 3 eurot. Niiet igati väärt investeering.





Tulukesed on pärit Hiinast, Aliexpressist, maksid alla 5 euro. Sealt tellides pidasin enda jaoks oluliseks, et tulukesed ei töötaks patareiga, vaid saaks ikka juhtme otsa seina lükata. Ehk siis märksõna EU plug. Valgusketi pikkus 3 m ja kokku siis ühe juhtme otsas on 20 tulukest.
Alguses olid seal mingid suvalised pallikesed ümber, aga need ma lõikasin ära ja järgi jäi kena pisikese pirniga valguskett.

























Minu pallid
Kuna esimene versioon läks veidi aia taha, siis seda ei kõlba ju ära kinkida. Need pallikesed on veidi pehmemad.
Koosnevad need kahest ühesugusest imepisikesest linikukesest. Ehk siis viimasel ringil heegeldasin kaks tükki omavahel kokku.
Kuna mustrid mõtlesin täitsa ise välja, siis joonised üritasin kuidagigi paberile kritseldada käsitsi.
Alguse ja lõpu ring jäi nii piisavalt pisike, et surusin selle väikese pirni august läbi ja nii jäigi pall selle otsa pidama.


















































Kerttu pallid




















Kuna nende ava oli suurem siis kinnitasin juhtme kahe sõlmekesega palli külge.









Triinu pallid


Need koosnevad ka kahest poolest, mis viimasel ringil omavahel kokku heegeldatud.



























pühapäev, 12. jaanuar 2020

Kirjuta-kustuta kalender






Tauno avaldas soovi, et meil võiks kodus olla selline kalender kuhu mõlemad kirjutame oma kohustused ja tegemised, et siis on sealt hea lugeda ja järge pidada. Seda enam, et minu töögraafik on suhteliselt suvaline ja iga kuu täiesti erinev.
Kohe kujutasin ette sellist kalendrit, kuhu saab juurde kirjutada ja siis kustutada kui mingeid muutusi toimub. Nii siis sündiski vanast pildiraamist seinakalender.
Käisime Magistrali Sõbralt Sõbrale poes ja saime sealt mõne euroga senapildi. 

















Eemaldasin raami seest vana pildi ning puhastasin raami ja klaasi. Tauno tegi mulle töö juures autocadis spetsiaalselt sinna raami sisse  mõõtmetelt sobituva kalendri põhja ja printis suurele paberile välja. Seitse päeva ja kuus nädalat (sest oleneb, kuidas kuu jookseb, millal kuu algab ja millal lõpeb. Et alati tabelisse ära mahuks)














Lõikasin tabeli parajasse suurusesse ja panin vana pildi asemele klaasi alla.

















Ostsin kirjatarvetepoest Charlot spetsiaalse markeri, millega saab klaasile kirjutada ja samas saab seda ka maha kustutada. Võin öelda, et kui kiri seisab kuu aega, siis kustutamine on natuke suurem nühkimine, aga üldiselt on täpselt see mida vaja. Neid oli saadaval ka erinevates värvitoonides. Veab üsna laia joont 2-3 mm, aga peenema otsaga ei olnud saadaval.







Nüüd seisabki esiku kõrval seinal meie kuu kalender, mida saame jooksvalt täiustada ja muuta. Iga kuu kirjutame uue pealkirja, nummerdame päevad vastvalt, kuidas kuu jookseb ja lisame uuesti oma jooksva kuu ülesanded. Nii on hea silma peal hoida ja meelde tuletada, mis kumbagi ees ootab.
Raami suurus välis küljest 55 x 45cm
Ühe päeva kastikese suurus 7 x 5 cm 





pühapäev, 5. jaanuar 2020

Lillevaasid




Oh...küll see aeg lendab kiiresti! Juba on uus aasta. Eelmise aasta lõpp läks nii kiireks, palju juhtus ja seega ei ole olnud mahti oma käsitööd eksponeerida...mitte et meisterdamine mul unarusse jäänud oleks. Ei. Selle jaoks ikka aja võtan :)
Seega siit järjest tulevad tagantjärgi tegemised ilmsiks.




Sain aru, et puudu oli mu kodust veel kaks lillevaasi. Üks kõrgem ja üks madalam just üksikute õite jaoks. Mõeldud- tehtud!





Väike vaas


Vaasi kõrgus 13 cm.













Suur vaas

Vaasi kõrgus 30 cm.

Suure vaasiga juhtus mul jälle häda. Glasuur ei jäänud mul nii nagu soovisin. Just see valge ülemine osa. Väga laiguline tuli välja, ilmselt glasuur oli liiga paks. Seega...ära visata ei raatsinud ja proovisin parandada. Tükk aega vaevlesin, kuidas seda teha. Lõpuks katsin vaasi õhukesest kangast pitsiga, mille pintseldasin üle dekupaazilakiga, sest see kuivab kõvaks ja veekindlaks. Seega, laigulisest sai veel laigulisem.